סכין טקטית – מדריך

סכין הישרדות טקטית פלקניבן A1 Pro

סכין לחימה

סכין לחימה הינו סכין שמתוכנן על מנת להסב נזק בצורה אפקטיבית במצבי של לחימה פנים אל פנים.

בשונה מסכינים אחרים, לסכין לחימה מטרה ברורה אחת בלבד – קרב פנים אל פנים – והוא לא עוצב על מנת לאפשר מילוי של תפקידים אחרים.

במלמת העולם הראשונה ובתחילת מלחמת העולם השנייה, סכין הלחימה הנפוץ ביותר היה פגיון בעל שני פאות אשר נועד לדקירה והחלקה אל הלב בין צלעות היריב. העיצוב של הסכין היה דומה לסכין הלחימה של פלקניבן מדגם G1:

סכין קומנדו טקטית פלקניבן G1 Gram Fighter
סכין קומנדו טקטית פלקניבן G1 Gram Fighter

בתחילת מלחמת העולם השנייה הפגיון מדגם "F-S Fighting Knife" היה נפוץ מאוד בקרב יחידות קומנדו של בעלות הברית, אבל הסכין היה לא פרקטי למשימות היום יום של החיילים כמו פתיחת ארגזים, בישול, הדלקת אש וכו. עלתה דרישה מהשטח לסכין שהוא יותר פרקטי ויותר שימושי, ועל כן הפך הסכין KA-BAR לפופולרי, במיוחד בקרב יחידות המארינס של צבא ארה"ב.

סכין טקטית היא סכין ששונה מסכין לחימה בכך שהיא נועדה למלא מספר תפקידים כמו הישרדות בשטח, שפצורים, לחימה וגם פעולות חיתוך תוך כדי פעילות מבצעית.

סכין טקטית

סכין טקטית היא סכין רב שימושית בעלת מאפיינים צבאיים שנועדה לשימוש במצבי קיצון. הסכין נועדה להיות יותר מאשר כלי הנשק אליו פונים כאשר נגמרת המחסנית או מטווח קרוב, אלא ככלי העבודה ויד ימינו של הלוחם.

היום הביטויים סכין טקטית, סכין קומנדו ולרוב גם סכין לחימה, הם בעלי אותה משמעות בפי מרבית האנשים בישראל.

הרבה משתמשים מדמיינים סכינים גדולים בעל מראה מסוכן כסכינים טקטיות, אבל האמת היא סכין טקטי היא לרוב סכין קצרה ופרקטית, שכל לסחוב אותה, לשלוף אותו ולהניף אותה במצבי לחימה.

סכין טקטית מתקפלת או בעלת להב קבוע

היתרון של סכין מתקפל היא כמובן האחסון שלה, הרבה יותר קל לסחוב סכין כשהיא היא מתקפלת ותופסת הרבה פחות מקום. החיסרון של סכין טקטית מתקפלת על פני סכין לחימה בעלת להב קבוע, היא שהלהב שלה אינו מחובר ישירות לידית ועלול להשבר בקלות תחת לחץ.

סכין טקטית בעלת להב קבוע הרבה יותר אמינה ובטוחה לשימוש, אבל היא גדולה יותר וקשה יותר לאחסון ונשיאה. סכין בעלת להב קבוע מוכנה תמיד לפעולה, בעוד שסכין בעלת להב מתקל דורשת פתיחה של הלהב לפני השימוש.

סכין קומנדו בעלת להב מתקפל תשמש בד"כ למשימות יום יומיות כמו שפצור ואולי בישול, אבל לא תתאים בעיבוד עצים או לחימה.

סכין ציד בתור סכין טקטית?

סכיני ציד יכולים גם הם לשמש ככיני לחימה, אבל הם לרוב לא תוכננו לשימוש צבאי. הידית שלהם לא תהיה מושחרת והם יכולים להיות בעלי עיטורים שאינם מבצעים והם נועדו גם לפשיטת עורות ועיבוד בשר, דברים שלא נדרשים מחיל. סכין ציד יכולה בהחלט להיות שימושית, אבל היא אינה תוכננה כסכין צבאית ולכן מוטב שלא לבחור בה לשימוש בצבא או ביחידות מיוחדות.

סכינים טקטיות מבית פלקניבן

למותג השבדי פלקניבן מבחר רחב של סכינים טקטיות לשימוש צבאי, אשר נמצאים שימוש צבאות ויחידות מיוחדות ברחבי העולם.

אחד מסכיני הלחימה הפופולריים שלהם, אשר אושר לשימוש ע"י חיל האוויר האמריקאי והמארינס, הוא סכין F1. סכין קצר וקומפקטי קל לנשיאה שיכול לשמש גם ללחימה וגם להישרדות במצבי קיצון. הסכין מקרא גם סכין טייסים מאחר והוא הסכין הרשמי של חיל האוויר השבדי.

סכין קומנדו טקטית פלקניבן F1 Wolf
סכין טקטית פלקניבן F1 Wolf

סכין טקטית נוספת מבית פלקניבן שמומלצת לשימוש צבאי היא סכין מדגם S1. הסכין מעט ארוכה יותר מדגם F1. רוב הדגמים של סכינים טקטיות מבית פלקיבן מגיעים גם בגרסא מושחרת, אשר מונעת השתקפות של אור על גבי הלהב, לשימוש על ידי יחידות מיוחדות בפעולות חשאיות, כמו שניתן לראות בתמונה הבאה:

Fallkniven סכין קומנדו טקטית פלקניבן S1x Black
סכין טקטית טקטית פלקניבן S1x Black (Fallkniven )

כתיבת תגובה

צ'ט עם בן אדם