איך לנקות חלודה מסכין שף

מהי חלודה

חלודה היא סוג של קורוזיה הנוצרת כתוצאה מחיבור בין חמצן וברזל. התחמצנות הברזל מתרחשת במגע של הברזל ישירות עם מים או עם הלחות הנמצאת באוויר, והיא ניראית כמו כתם חום-אדמדם על גבי הסכין.

הגורמים המובילים להופעת חלודה על סכין שף

  1. חיתוך מזון חומצי כמו פירות הדר או עגבניות – חשיפת להבם של סכיני שף לחומציות מזרזת החלדה בצורה ניכרת. מוטב לשטוף ולנקות את הלהב מיד לאחר החיתוך.
  2. שטיפה במדיח כלים – מדיח כלים יכול לגרום לנזק ללהב הסכין שלכם, אין לשטוף שום סכין שף במדיח כלים.
  3. השארת הסכין רטוב ו/או מלוכלך לאורך זמן – הזנחה של סכין השף והשארתו חשוף ללכלוך ולחות תגרום להופעת חלודה, יש לנקות את הסכין מיד בגמר השימוש.
  4. תליית הסכין על מגנט מעל הכיריים – חשיפה של הסכין לאדי המים היוצאים מהסירים תגרום להופעה מהירה של חלודה.
  5. לחות בחודשי הקיץ – סכינים נוטים להחליד מהר כאשר הם חשופים לאוויר בעל אחוזי לחות גבוהים, יש לבחון את הסכין ולנקות את החלודה כאשר היא נוצרת ולמנוע הצתברותה. אפשר גם לשמן את הסכינים אם אין בהם שימוש קבוע.

איך לנקות חלודה מסכיני שף

במידה והופיעה חלודה על להבו של אחד מסכיני השף שלכם (או על גבי כל סכין שהוא) אנו ממליצים תחילה לנקות אותה בעזרת תכשיר CIF.

CIF

יש למרוח מעט מהתכשיר על גבי האיזור החלוד ולשפשף עם מגבון נייר או מטלית. במידה והחלודה חדרה לעומק הלהב יהיה צורך להשתמש במחק חלודה.

האם סכיני שף פלדת אל-חלד יכולים להחליד?

בהחלט, פלדת אל-חלד היא פלדה שיש לה התנגדות גבוהה לחלודה, אך היא אינה חסינה לחלודה. אין פלדה חסינה לחלודה.

האם סכינים יקרים יכולים להחליד?

בוודאי, למחירם של סכיני שף אין שום השלכה על התנגדותם לחלודה. חשוב לציין שפלדות בעלות אחוז פחמן גבוה, שלפעמים מאפיינות סכיני שף יקרים, נותנות להחליד מהר יותר מפלדות בעלות אחוז פחמן נמוך.