סכין קומנדו – מדריך ומידע חיוני לבחירה

סכין קומנדו פלקניבן מדגם F1xb על גבי רובה

סכין קומנדו – כללי

סכין קומנדו הוא שם ששגור בישראל ומתייחס לסכינים צבאיות ללחימה בין אם ליחידות צבא של צה"ל או לכוחות המיוחדים. היה נכון יותר לקרוא לסכינים שכאלה סכינים צבאיות, אבל השם "סכין קומנדו" תפס, אולי בזכות סרט הפעולה קומנדו בכיכובו של ארנולד שוורצנגר.

המטרה של סכין קומנדו היא לשמש כנשק לקרב פנים אל פנים מול האויב, ולהרוג באמצעות שיסוף או דקירה. בפועל, עיקר השימוש של הסכין יהיה למטרות פרקטיות יותר כמו שיפצור של אמצעי לחימה או עבודה כללית.

גודלו של סכין קומנדו

קל ללכת שולל ע"י סכינים גדולות מאוד בסגנון בואי שנראות כמו כלי הלחימה האולטימטיבי של רמבו בכבודו ובעצמו, אבל למעשה סכיני קומנדו גדולות מדי עלולות להיות כבדות מאוד ומסורבלות ולא יאפשרו הנפה מהירה כדי לשמש ככלי נשק יעיל בקרב.

סכין קומנדו צריך להיות עמיד וחזק בהרבה לעומת סכין מטבח, ולכן הוא יהיה עבה יותר, ולכן כבד בהרבה. לא רק שסכין גדול יהיה כבד מדי בכדי להיות פרקטי בלחימה, הוא גם יכביד מאוד על הלוחם שצריך לסחוב את המשקל שלו עליו באופן קבוע.

דווקא סכינים קצרות יותר וקלות יותר יתנו מענה פרקטי יותר ללחימה, בנוסף לשימושים יום יומיים כמו שיפצורים.

סכיני קומנדו מבית פלקניבן מדגמים R2, F1, F1x, S1, S1x, A1 ו-A1x

נדן של סכיני קומנדו

אחד השיקולים החשובים בבחירת סכין קומנדו הוא הנדן. זהו חלק חשוב מאוד ובלתי נפרד מהסכין שניתן לפסוח עליו בטעות ולא לקחת אותו בחשבון.

הנדן צריך לאפשר נשיאה של הסכין בחיבור לחגורה או לאפוד. הנדן צריך להבטיח שהסכין לא ישתחרר וייפול תוך כי ריצה אבל מצד שני גם לאפשר שליפה מהירה ונוחה בכל מצב. לנדנים של סכיני הקומנדו של פלקניבן מנגנון נעילה כפול: נעילה מוחלטת ע"י סגירה של ידית בצד הנדן, ונעילה רכה המאפשרת שליפה מהירה תוך כדי הטיה של הידית במהלך השליפה.

חשיבות המותג וארץ הייצור של הסכין – היזהרו מחיקויים זולים

אם עשיתם חיפוש בגוגל ודאי שראיתם מגוון סכינים, חלקם זולים להפליא וחלקם, כמו המותג פלקניבן שנמכר בהיקארי סכיני שף, יקרים.

לצערנו השוק העולמי מוצף בחיקויים של מותגים מוכרים ואמינים אשר מיוצרים מסין ונמכרים במחיר מגוחך של כמה דולרים ליחידה לחנויות ויבואנים. החיקויים יראים כמעט זהים לחלוטין לסכינים המקוריים וכמעט שאי אפשר להבדיל בניהם אלא אם כן יודעים בדיוק מה לחפש ומה לבדוק. לעיתים החיקוי הסיני יימכר לחנות ע"י סוחר סכינים שיבטיח לבעל החנות שמדובר במוצר המקורי והחנות בעצמה לא תדע שהיא מוכרת סכין קומנדו מזויף.

לפני הרכישה, חשוב לוודא באתר היצרן שסכין הקומנדו שנמכר לכם הוא סכין קומנדו מקורי ושהמוכר הוא מפיץ רשמי ומאושר של המותג. היקארי סכיני שף היא המפיץ הרשמי של סכיני פלקניבן בישראל, כפי שניתן לראות באתר הרשמי שלהם.

צילום מסך של מפיצים של מותג סכיני קומנדו פלקניבן

חוץ מחיקויים של מותגים מוכרים, צריך לדעת להיזהר גם מסכינים באיכות נמוכה. צריך לשים לב היטב לפלדה ממנה עשוי הסכין, לקושי הלהב, לעובי הלהב ולחומרים מהם עשויים הנדן וידית האחיזה. קל מאוד למצוא סכין שנראית כמו נשק יום הדין אבל למעשה מדובר בצעצוע שביר ולא אמין. בהיקארי סכיני שף אנחנו מציעים לפעמים גם סכיני קומנדו סיניים, שאינם חיקויים אלא מוצרים מקוריים, שנותנים תמורה גבוהה יחסית למחיר. אנו עובדים רק עם מותגים סיניים מוכרים בשוק שיש להם היסטוריה טובה ועשויים מחומרים באיכות הגבוהה ביותר.

כתיבת תגובה

צ'ט עם בן אדם